Kāpēc jākopj mīluļa kažoks un kā izvēlēties piemērotāko ķemmi?

21.02.2022

Katram mājdzīvniekam nepieciešama tam atbilstoša kopšana - lai mīlulis tik bieži nemestu spalvu, būtu vesels un labi izskatītos, to nepieciešams regulāri ķemmēt. Kā neapjukt ķemmju piedāvājumā un izvēlēties mīlulim piemērotāko, stāsta PetCity dzīvnieku friziere Madara Metāla.

Ķemmēšana ir būtiska rūpala, kas ir nepieciešama kā garspalvainiem, tā īsspalvainiem mīluļiem. "Visi, kuriem ir kāds apspalvojums, ir jāķemmē. Tie saimnieki, kuri domā, ka viņu mīlulis ir īsspalvains un tāpēc viņš nemetīs apmatojumu un nebūs jāķemmē, tas ir mīts," pauž eksperte.

Mājdzīvnieka regulāra ķemmēšana atvieglo gan dzīvnieka, gan saimnieka dzīvi. "Ja netiek ķemmētas garspalvainās šķirnes, dzīvniekiem veidojas savēlumi. Tāpat kā cilvēkiem, tā arī dzīvniekiem, krīt ārā mati un no tiem kažoks ir jāatbrīvo. Tā, protams, ir higiēna," norāda Madara, piebilstot, ka regulāra ķemmēšana arī palīdz uzturēt tīrību saimnieka mājās.

Ķemmēšanas biežums katram mīlulim var atšķirties, jo galvenokārt tas ir atkarīgs no spalvas garuma. "Īsspalvainu suni, protams, jāķemmē pēc vajadzības. Piemēram, tad, kad ir šī sezonālā spalvu krišana. Ar garspalvainiem ir tā, ka jāķemmē gandrīz pēc katras pastaigas," stāsta speciāliste.

"Kā es parasti saku, sēžot dīvānā, skatoties ik vakara "Panorāmu", sunītis būtu jāizķemmē."

Eksperte norāda, ka garspalvainajiem ķepaiņiem savēlumi apmatojumā rodas gan no mitruma, gan no kombinezoniem. "Tas pats ar krūšu siksnām, kas šobrīd ir visai populāras. Svarīgi pēc to nēsāšanas pievērst uzmanību suņa padusēm, kur visbiežāk arī izveidojas pinkas."

Ar kaķiem ir līdzīgi - murrātājiem visproblemātiskākās vietas ir paduses, vēders, dibens jeb "svārki", pauž speciāliste.

Kā mīluli pieradināt pie ķemmēšanas?

"Katram saimniekam dzīvnieks savā ziņā ir kā bērns un princips ir tāds pats kā ar maziem bērniem. Bērni arī mēdz iepīkstēties, ka kaut ko negrib, un vecāki, piemēram, atliek šo procedūru uz citu laiku. Viņiem būs amats rokā!" norāda eksperte.

"Mīļie saimnieki, mēs neklausāmies "pīkstēšanā", mēs turpinām.

Protams, nedarām dzīvniekam pāri, bet mēs pieturam un turpinām ķemmēt. Fiziski iespaidot noteikti nē, bet audzināt dzīvnieku vajag."

Speciāliste norāda, ka var mēģināt ķemmēšanas procesu izveikt uz galda. "Var nolikt viņu uz galda un tad paķemmēt. Ja mājdzīvnieks ik reizi pa pāris mēnešiem tiek vests pie friziera, tad viņš zina, ka, stāvot uz galda, viņu ķemmēs."

Dzīvnieku friziere uzsver, ka pie ķemmēšanas mīlulis ir jāradina jau no mazotnes.

"To visu, ko mēs ieguldām dzīvniekā no mazotnes, viņš sapratīs un uztvers nākotnē.

Ja dzīvnieks nāk no patversmes, tad mums viņš pie ķemmēšanas ir jāpieradina pakāpeniski. Sākumā varbūt ar ne tik pareizu ķemmi, bet parādot, kas tā tāda ir."

Kāda ir vispiemērotākā ķemme manam mīlulim?

"Garmatainiem mīluļiem ar kuplu kažoku ir nepieciešamas divas ķemmes. Viena - parasta, metāliska tipa ķemme ar sariņiem, ar ko var tikt cauri apmatojumam līdz pavilnai. Otra - suka ar sīkiem sariņiem, kas ietu pa virsu vilnai, izķemmējot lieko," norāda Madara, piebilstot, ka šis būtu standarta komplekts, kas nepieciešams garspalvaino mīluļu kopšanai.

Speciāliste uzsver, ka vislabākā ķemme īsspalvainajiem dzīvniekiem ir Furminator - ķemme, kas domāta pavilnas izķemmēšanai.

"Tāpat īsspalvainajiem dzīvniekiem der cimdiņš ar gumijas sariņiem vai silikona sukas, ko var ar siksniņas palīdzību aplikt ap roku. Silikons pievelk klāt spalvas un idejiski gan cimdiņš, gan šī suka atgādina glaudīšanu."

"Nav jābūt daudz ķemmēm. Jābūt vienai vai pārītim labu profesionālu ķemmju," norāda Metāla. Viņa uzsver, ka uz ķemmēm nevajadzētu ekonomēt, jo dārga, metāliska ķemme "kalpos visu mūžu un paliks vēl nākamajam dzīvniekam".

Eksperte uzsver, ka ir ļoti svarīgi izķemmēt mīlulim pavilnu, kaut vai visbiežāk tas dzīvniekam nepatīk.

"Pavilnā veidojas savēlumi, kas kaitē dzīvnieka veselībai. Var sākties ādas iekaisums vai veidoties sēnīte. Ādai ir jāelpo, bet tas nav iespējams. Tāpat savēlumi ir gana labs biotops, kur iemitināties blusām."

Suņu saimniekiem svarīgi atcerēties, ka pinkas no suņa apmatojuma jāķemmē vienīgi pēc vannošanās vai izmantojot kādu līdzekli pret savēlumiem. "Protams, ir jāskatās, cik tuvu ādai ir savēlums. Ja tas ir cieši pie ādas, tad no sākuma tas ir jāatšķetina nevis jānogriež," pauž Madara.

"Saimnieki ir ļoti naski visu ko nogriezt, bet pareizi būtu to pinku pārgriezt. Nogriežot savēlumu, bieži vien dzīvnieks tiek ievainots, jo nav pamanīta plānā ādiņa, kas tikusi aizķerta," PetCity speciāliste tāpat arī norāda, ka var iegādāties speciālu savēlumu pārgriezēju.

 

Koptiem ķepaiņu kažociņiem Apskatīt visus