Kastrācija un sterilizācija mājdzīvniekiemSterilizācija un kastrācija

Sterilizācija ir ķirurģiska operācija, kuras laikā dzīvniekam pilnībā vai daļēji izņem iekšējos dzimumorgānus, tādējādi pārtraucot dzīvnieka spēju radīt pēcnācējus. Veterinārmedicīnā ar sterilizētu dzīvnieku saprot jebkura dzimuma četrkājaino pārstāvi, kurš vairs nav spējīgs radīt pēcnācējus.

Sterilizācija ir visefektīvākā kontracepcijas metode – tā ir simtprocentīgi droša. 

Salīdzinājumā ar citām dzīvnieku kontracepcijas metodēm, sterilizācijai ir būtiskas priekšrocības. Atšķirībā no hormonālajiem pretapaugļošanās līdzekļiem (gan tabletēm, gan injekcijām), sterilizācijai nav tik daudz dzīvnieka veselībai kaitīgu blakusparādību.

Sterilizēts dzīvnieks mazāk pakļauts stresa ietekmei. Izlemšana par dzīvnieka sterilizāciju nav jautājums par iejaukšanos dabas procesos, bet gan par dzīvnieka saslimstības riska samazināšanu un viņu dzīves ilguma paildzināšanu.

 

Hormonālie līdzekļi un to lietošanas sekas

Daudzi mājdzīvnieku īpašnieki nevēlas sterilizēt savus suņus un kaķus, domājot, ka dzīvniekam var rasties hormonālās regulācijas problēmas un rezultātā liekais svars. Viņi baidās arī, ka sterilizētos dzīvniekus neatzīs citi dzīvnieki, vai pat darīs tiem pāri.

Tādēļ daudzi īpašnieki, lai pārtrauktu kuces vai kaķenes meklēšanos vai grūtniecību tās agrīnā stadijā, dod dzīvniekam hormonālos preparātus. Kļūdaini tiek pieņemts, ka hormonālo preparātu lietošana ir iecietīgāka pret dzīvnieka organismu.

Pirms lietot hormonālos preparātus, kas pārtrauc meklēšanos vai grūtniecību, iesakām konsultēties ar veterinārārstu. Katrs gadījums ir individuāls, ļoti svarīgs var izrādīties veterinārārsta padoms, viņa piedāvātā alternatīva.

Svarīgi!

Jāatceras, ka, lietojot hormonālos preparātus, spēcīgi iejaucamies organisma dabiskajos hormonālajos un fizioloģiskajos procesos. Nepareizi lietojot šos hormonālos preparātus, tiek veicināta dzemdes iekaisuma jeb – piometras, rašanās.

Dzīvnieki bieži cieš no, tā saucamās, viltus grūtniecības, kas rodas fizioloģisko traucējumu dēļ olnīcu funkcijās, dzemdē un piena dziedzeros. Tāpat kļūdains ir pieņēmums, ka kaķenei vai kucei jāļauj vismaz reizi dzemdēt, jo tad ginekoloģiska rakstura problēmas vairs nebūtu iespējamas.

Arī jau dzemdējuši dzīvnieki nav nodrošināti pret piena dziedzeru vēža vai dzemdes iekaisuma rašanos. No tā nav pasargāts neviens nesterilizēts dzīvnieks. Šo saslimšanu profilakse nav iespējama. Saslimšanas gadījumā iespējama medikamentoza ārstēšana, kā arī operatīva iejaukšanās (operācija). Medikamentozas ārstēšanas gadījumā, ir svarīgi ievērot, ka pēc ārstēšanas kursa beigām dzīvnieks nākamajā meklēšanās reizē ir obligāti jāsapāro. To neizdarot, pastāv liels risks, ka piometra atkārtosies.

 

Mēs iesakām sterilizēt tos dzīvniekus, kuri nav paredzēti pavairošanai. To var darīt no 6 mēnešu vecuma kaķiem un mazo šķirņu suņiem, un no 10 mēnešu vecuma lielo šķirņu suņiem.

Kādi ir ieguvumi?

  • Sterilizētiem dzīvniekiem ir novērsta vēlme meklēties un samazinās vajadzība atstāt mājas – samazinās autotraumu risks, dzīvnieki mazāk cieš no suņu uzbrukumiem un cilvēku naidīgas attieksmes.  Pārošanās laikā dzīvniekiem ir tendence aizklīst tālu no mājām, mājupceļu viņi var arī neatrast.
  • Vīriešu kārtas dzīvniekiem ir tendence pārošanās laikā cīnīties par teritoriju, tāpēc viņiem ir paaugstināts risks iedzīvoties traumās un abscesos. Sterilizācija samazina sēklinieku vēža un leikēmijas risku, kā arī pasargā no seksuāli transmisīvām slimībām.
  • Sieviešu kārtas dzīvnieku sterilizācija samazina saslimstību ar krūts dziedzeru vēzi, novērš olnīcuvēža un dzemdes infekciju iestāšanās iespēju, kā arī pasargā no seksuāli transmisīvām slimībām.
  • Uzlabojas sieviešu kārtas dzīvnieku veselība. Bieža grūtniecība no dzīvnieka organisma prasa daudz. Vairojoties katru gadu, vērojama vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanās.
  • Atbrīvosieties no teritorijas iezīmēšanas ar nelabi smakojošu urīnu, ko nesterilizēti vīriešu kārtas kaķi izsmidzina uz durvīm un mašīnām. Sterilizēšana praktiski novērš nepatīkamo smaku.
  • Kaķiem un suņiem meklēšanās laiks iestājas katru sezonu, līdz tie ir vai nu sapārojušies vai ir sterilizēti. Sterilizācija novērsīs skaļos kaķeņu kliedzienus, kas aicina vīriešu kārtas kaķus.
  • Ir zināms, ka nesterilizēti vīriešu kārtas dzīvnieki mēdz „izvarot" sieviešu kārtas dzīvniekus un neizšķir, vai tās ir vai nav sterilizētas. Šāda vīriešu kārtas dzīvnieku rīcība var radīt nopietnas un sāpīgas traumas.
  • Sterilizācija samazina dzīvnieku nekontrolētu vairošanos, kas ir galvenais iemesls, kāpēc veidojas pamestu dzīvnieku kolonijas. Būtiski samazinās klaiņojošu dzīvnieku populācija.