Es gribu suni!

Rūpīga sagatavošanās pirms mājdzīvnieka parādīšanās ģimenē – tā ir panākumu atslēga! Lēmumam par mājdzīvnieka iegādi ir jābūt labi pārdomātam un izsvērtam. Ir daudz dažādu suņu. Obligāti iepazīstieties ar Jūsu interesējošās sķirnes vajadzībām un īpatnībām. Izņemot to faktu, ka dažādām šķirnēm ir dažādas spalvas kopšanas prasības, suņus audzē jau tūkstošiem gadu ar mērķi iegūt noteiktās šķirnes īpašības.

 

Es gribu kaķi!

Ja esat nolēmuši, ka Jūsu ģimenei būtu vajadzīgs kaķis. Kaķēna ienākšana mājās izraisa daudz prieka un sajūsmas, taču jums ir jāsaprot, ka mājdzīvnieks nozīmē uzņemties pienākumus uz daudziem gadiem. Kaķim ir jāvelta laiks, par viņu jārūpējas, kā arī regulāri jāapmeklē veterinārārsts. Lai dzīve ar mājdzīvnieku nebūtu tik rūpju pilna, pārliecinieties, ka jūs tai esat gatavs. Lūk, daži mūsu ieteikumi.

 

Es gribu trusi vai grauzēju!

Ir pieņemts uzskatīt, ka suņi un kaķi prasa daudz rūpju un uzmanības, un vienkāršāk ir paņemt mazo dzīvnieciņu, ko vartūrēt būrī, piemēram, kāmi vai trusi. Šis uzskats ir maldīgs – pat vismazākajiem mājdzīvnieciņiem ir nepieciešamas rūpes un mīlestība. Jebkura dzīvnieka adoptācija — tā ir milzīga atbildība, kas attiecas arī uz trušiem un grauzējiem.


Ja jums ir vajadzīgs suns

Rūpīga sagatavošanās pirms mājdzīvnieka parādīšanās ģimenē – tā ir panākumu atslēga! Lēmumam par mājdzīvnieka iegādi ir jābūt labi pārdomātam un izsvērtam. Ir daudz dažādu suņu. Obligāti iepazīstieties ar Jūsu interesējošās sugas vajadzībām un īpatnībām. Izņemot to faktu, ka dažādām šķirnēm ir dažādas spalvas kopšanas prasības, suņus audzē jau tūkstošiem gadu ar mērķi iegūt noteiktās šķirnes īpašības.

Piemēram, ir sargsuņi, kurus iedala kurtos (ang. sighthound, piemēram, kurts vipets) un medību dzinējsuņi (ang. scenthounds, ko pārstāv, piemēram, bīgls, igauņu dzinējsuns); tāpat ir ganāmpulka sargsuņi (piemēram, Pireneju kalnu suns), aitu suns un ganu suņi (piemēram, borderkollijs, vācu aitu suns), terjeri (piemēram, foksterjers), retrīveri un putnu suņi (piemēram, labradori, tolleri), kamanu suņi (piemēram, haskijs, lielais Šveices ganu suns), kā arī suņi-pavadoņi un dekoratīvo suņu šķirnes (kavaliera karaļa Čārlza spanielis, čivava).

Pasaulē ir vairāk nekā 350 suņu šķirnes, tāpēc nesteidzieties, izvēloties piemērotāko draugu. Suns obligāti ir jāizvēlas atbilstoši jūsu dzīvesveidam, lai saimnieks varētu apmierināt dzīvnieka vajadzības.

Kucēna parādīšanās mājās atnes lielu prieku, bet līdz ar to arī lielu atbildību. Iepazīstieties ar dažiem ieteikumiem, kas varētu palīdzēt sagatavoties jaunā ģimenes locekļa sagaidīšanai.

Kur iegādāties kucēnu?

    • Iepazīstieties ar izvēlēto šķirni. Parunājieties ar suņu īpašniekiem, kuriem ir šī suga. Ir vērts apmeklēt kādu no dzīvnieku izstādēm, kur var iepazīties ar audzētājiem un apskatīties to suņus. Ja esat drošs par savu lēmumu paņemt suni, vērsieties audzētāvā.
    • FCI — pasaulē atzīta un droša suņu audzēšanas organizācija, ko Latvijā pārstāv Latvijas Kinoloģijas federācija. Oficiālās audzētavas Latvijā var atrast Latvijas Kinoloģijas asociācijas mājaslapā. Katrs atbildīgs audzētājs iereģistrē savus kucēnus LKF reģistrā un sniedz nākamajam suņa saimniekam ciltsrakstus, dzīvnieka pasi ar ziņām par vakcināciju. Dzīvniekam ir jābūt iepriekš reģistrētam LDC (Lauksaimniecības datu centrs).
    • Pirms ņemt suni var apbraukāt patversmes un apsaktīties/iepazīties ar suņiem un apsvērier iespēju dot mājas kādam patversmes sunim. Patversmes darbinieki parasti palīdz un iesaka, kurš suns ir piemērotākais pēc rakstura konkrētai ģimenei.

Kas ir jādara pirms paņemt kucēnu mājās?

  • Sagatavojiet kucēnam drošu vidi savās mājās! Pacentieties aizvākt visas mantas, kuras jūs negribētu, lai jūsu kucēns sagrauztu! Pārliecinieties, ka kucēna pieejamībā nav nekas bīstams vai indīgs!
  • Sagatavojiet dažādas rotaļlietas. Ir jābūt daudz mantiņām, lai sunim būtu ko piedāvāt. Ja jūsu mājās ir suns, tad jums ir jāvelta viņam daudz laika. Kucēns, tāpat kā mazs bērns, nevar ilgstoši palikt viens.
  • Sākotnēji viņam ir nepieciešama kontrole.

Kā atnest kucēnu uz mājām?

Pirmkārt ir jāparūpējas par drošību. Iemācīt sunim braukt mašīnā var ar speciālu kasti vai pārnešanas somu, piestiprinot to sēdeklim. Iegādājieties sunim piemērotākās Y-veida siksnas, kuras ir maksimāli ergonomiskas. Ar ergonomiskas Y-veida siksnas palīdzību jūs varēsiet piestiprināt suni pie drošības jostas. Tāpat kā bērnu, suni nedrīkst atstāt mašīnā bez uzraudzības. Sevišķi vasarā karstajā laikā.

Preces, kuras ir jāsagatavo mājās pirms suņa atvešanas:

  • Guļvieta
  • Kakla siksna vai krūšu siksna
  • Pavada
  • Kucēnu autiņi
  • Urīna smakas neitralizējošais aerosols
  • Dažādas rotaļlietas (tai skaitā mantiņas, kuras var pārnēsāt un mētāt, kā arī interaktīvās mantiņas, prāta mežģi vai kārumu dozatori).
  • Kvalitatīva barība
  • Košļājamie kārumi
  • Treniņu kārumi
  • Barības un ūdens trauki
  • Paklājiņš, ko var nolikt zem traukiem (kucēni reizēm apgāž traukus)
  • Higiēniskie maisiņi
  • Atkarībā no jūsu suņa spalvas nepieciešami kopšanas instrumenti: ķemme, šampūns, nagu knaibles vai šķēres.
  • Zobu birste un zobu pasta (jā, ir jāpierod tīrīt sunim zobus)

Kas ir jāzina par jūsu mājdzīvnieka veselību?

  • Mikročips! Čips ir tikpat svarīgs Jūsu sunim, kā personas kods mums! Vairumā gadījumu, kad kucēni sasniedz vecumu, kad tos jau var nošķirt no mātes, viņiem jau ir veiktas potes, attārpošana, kā arī ielikts zemādas mikročips. Jūs varat ievadīt dzīvnieku reģistrā identifikācijas numuru un pārbaudīt, vai jūsu mājdzīvnieks ir reģistrēts LDC: https://www.ldc.gov.lv/lv
    NB! Katrs dzīvnieka īpašnieks ir atbildīgs par to, lai viņa dzīvnieks būtu pareizi iereģistrēts mājdzīvnieku reģistrā un viņa informācija būtu aktuāla!

  • Vakcinācija un attārpošana! Obligāti pārbaudiet dzīvnieka pasi, kad jūsu kucēnam tika veiktas potes, lai atgādinātu sev, vai nav pienācis laiks vest dzīvnieku uz atkārtotu poti. Latvijā visi dzīvnieki ir obligāti jāpotē pret trakumsērgu. Tāpat ir vērts taisīt sunim komplekso vakcīnu. Tā pasargā no patversmes klepus, suņu mēra, leptospirozes, hepatīta un parvovīrusa. 10 dienas pirms potes sunim ir jādod medikamenti pret tārpiem. Prettārpu zāles kucēnam būtu jādod sākot no 2. dzīves nedēļas un ik mēnesi līdz 6 mēnešu vecumam. Pieaugušo suni var attārpot 4 reizes gadā jeb reizi trīs mēnešos.

  • Higiēna! Regulāri pārbaudiet suņa muti un pierodiet tīrīt viņam zobus! Lielākoties piena zobu maiņa suņiem notiek bez īpašām problēmām, taču dažām šķirnēm diemžēl var attīstīties dubultie ilkņi vai zobi (tas ir īpaši bieži sastopams suņiem ar īsiem purniem vai miniatūrām šķirnēm). Šādos gadījumos ir nepieciešama veterināra iejaukšanās, pretējā gadījumā sunim var rasties zobu sāpes, iekaisums, un ilkņi var pat salūzt.

  • Katras šķirnes slimībām! Dažādu šķirņu suņiem iespējamas tiem raksturīgas veselības problēmas, kā piemēram:ceļa skrimšļa mežģījums miniatūrām šķirnēm (piemēram, čivauvas, špics), gūžas locītavas displāzija lieliem suņiem (piemēram, vācu aitu suns, rotveilers, mastifs), bet brahicefālo šķirņu suņiem mēdz būt elpošanas problēmas (piemēram, mopsis, franču un angļu buldogs, Bostonas terjers).

  • Sterilizācija un kastrācija. Ja neplānojiet vest suņus uz izstādēm un izmantot pavairošanai, pastāv iespēja sterilizēt vai kastrēt jūsu dzīvnieku. Uzziniet vairāk par šo procedūru pie veterinārārsta.

  • Veselības pārbaude! Jūsu mājdzīvnieka slimību profilaksei mēs iesakām apmeklēt veterinārārstu vismaz vienu reizi gadā, lai viņš rūpīgi izmeklētu jūsu mīluli. Kad suns izaugs, vajadzētu regulāri, reizi gadā veikt asinsanalīzes, lai novērotu rādītāju izmaiņas dinamikā. Tā jūs varēsiet savlaicīgi atklāt un novērst iespējamās veselības problēmas.

Šeit jūs atradīsiet visas preces suņiem


Ja vēlaties paņemt kaķi

Ja esat nolēmis, ka jūsu ģimenei vispiemērotākais dzīvnieks būtu kaķis!

Kad mājās parādās jauns mājdzīvnieks, tas vienmēr ir satraucoši un priecīgi, taču ir jāatceras, ka mājdzīvnieka iegāde ir saistīta ar lielu atbildību. Tāpat kā sunim, arī kaķim ir jāvelta daudz uzmanības, rūpes un kopšana, kā arī viņu regulāri būtu jāved pie veterinārārsta uz apskatēm. Lai dzīve ar mājdzīvnieku būtu bezrūpīgāka, pārbaudiet nākamos punktus.

Kā paņemt kaķēnu savās mājās?

  • Katru pavasari patversmēs sākas kaķēnu sezona. Paziņojiet patversmē iepriekš, ka vēlētos paņemt kaķēnu, un jūs varēsiet apskatīties dažādus kaķus, kuri gaida savas īstās mājas patversmes sienās.
  • Ja vēlaties šķirnes kaķi, sekojiet līdzi dažādām šķirnes kaķu grupām Facebook vai oficiālajā klubā Latvijas Felinoloģiskā Asociācija (felimur.lv). Piemēram, suņiem ir droša starptautiskā suņu audzēšanas organizācija FCI un tās oficiālais pārstāvis Latvijā – Latvijas Kinoloģijas federācija. Ja vēlaties iegūt noteiktās šķirnes kaķi, Jums būtu jāpārliecinās par audzētāja godprātību un jāaizbrauc uz audzētavu, lai apskatītos metienu. Obligāti palūdziet iespēju iepazīties ar kaķēna māti un pārējiem kaķēniem. Par izvēlētās šķirnes piemērotību jūsu ģimenei jūs varat noskaidrot, apmeklējot kaķu izstādes un aprunājoties ar audzētājiem.

Kas ir jāizdara pirms kaķēna ienākšanās mājās?

Sagatavojiet kaķēnam māju. Kaķiem patīk ložņāt un pētīt pasauli! Pārliecinieties, ka jūsu mājās nav bīstamu un indīgu priekšmetu (sevišķi augu!). Mēs iesakām iekārtot kaķēnam klusu vietiņu, kurā viņš varēs netraucēti atpūsties.

Drošība ir pirmajā vietā! Lai nogādātu kaķēnu mājās, ir nepieciešams transportēšanas būris. Vienkārši turēt kaķēnu klēpī vai uz sēdekļa braukšanas laikā ir pārāk bīstami. Jūs varat pieradināt kaķi pārnešanai, turot būri atvērtu arī citā laikā, ne tikai ārā, bet arī mājās. Pretējā gadījumā būris drīz vien sāks atgādināt braucienu un izraisīs stresu. Atvērts būris var kļūt par jūsu mājdzīvnieka atpūtas vietu. Būrī var ielikt kārumu. Nekādā gadījumā neizmantojiet būri sodīšanai. Padariet būri par vietu, kur mājdzīvnieks jūtas drošībā.

Lietas, kuras ir jāiegādājas pirms kaķēna paņemšanas:

  • Guļvieta
  • Kaķu tualete un tās pildījums
  • Smaku neitralizētājs (nav obligāti)
  • Mantiņas (piemēram, bumbiņas, mīkstās čaukstošās rotaļlietas, nūjiņas ar spalvām, kā arī interaktīvās rotaļlietas, prāta mežģi vai kārumu dozatori)
  • Kvalitatīva barība – kaķu sausā barība
  • Zemie ēdiena un ūdens trauki
  • Nagu asināmais vai māja
  • Pārnešanas soma
  • Atkarībā no jūsu kaķa spalvas nepieciešami kopšanas instrumenti – ķemme, nagu knaibles (mājas kaķiem drīkst griezt nost nagus)
  • Zobu birste un zobu pasta (jā, kaķiem vajadzētu tīrīt zobus)
  • Kakla siksnas un pavadiņas (ja vēlaties sākt pētīt pasauli brīvajā dabā kopā ar savu kaķi)

Kas ir jāzina par jūsu mājdzīvnieka veselību?

  • Mikročips. Kaķu čipošana Latvijā nav obligāta.
    NB! Katrs dzīvnieka īpašnieks ir atbildīgs par to, lai viņa dzīvnieks būtu pareizi iereģistrēts mājdzīvnieku reģistrā un viņa informācija būtu aktuāla!
  • Vakcinācija un attārpošana! Vairumā gadījumu, kad kaķēni sasniedz vecumu, kad tos jau var nošķirt no mātes, viņiem jau ir veiktas pirmās potes, attārpošana. Prettārpu zāles kaķēniem dod sākot no 3. dzīves nedēļas. Mēs neiesakām dot kaķēnam prettārpu zāles biežāk par vienu reizi mēnesī, kamēr dzīvnieks nesasniegs sešu mēnešu vecumu. No šī brīža istabas kaķim drīkst dot zāles pret tārpiem ik pēc 3 mēnešiem. Pat ja kaķis neiziet laukā, pastāv varbūtība, ka cilvēki uz apaviem atnes tārpu oliņas, kā arī var paši būt pārnēsātāji, ja uzturā lieto neapstrādātu gaļu vai nemazgātus dārzeņus. Pagalma dzīvniekiem (visiem brīvi staigājošiem pagalma dzīvniekiem, kā arī tiem, kuri ēd jēlu ēdienu) ir jādod zāles pret tārpiem reizi mēnesī.
    Vakcinācija arī ir jāatjauno. Obligāti pārbaudiet pošu sertifikātu vai kaķēna eiropasi, lai noskaidrotu, kad ir jāveic nākamā pote, ierakstiet savā kalendārā atgādinājumu. Vakcīna pret trakumsērgu Latvijā ir obligāta. Tāpat kaķi var vakcinēt pret kaķu mēri, rinotraheītu, kalcifikātiem.
  • Mutes higiēna un zobu tīrīšana. Pieradiniet kaķēnu zobu apskatei un tīrīšanai! Zobi ir jātīra katru dienu ar dzīvnieku zobu pastu un birsti, lai notīrītu zobu aplikumu. Svarīgi sākt tīrīt zobus jau bērnībā. Sākumā var praktizēt zobu tīrīšanu ar pirkstiem vai marles tamponu, bet kad dzīvnieks pie tā pieradīs, var mierīgi sākt izmantot zobu birsti. Jūs varat sākt ar priekšējiem zobiem un pakāpeniski pāriet uz ilkņiem. Jums arī būtu jāseko līdzi, lai visi kaķa piena zobi bez problēmām nomainītos.
  • Sterilizācija un kastrācija. Kaķi aug ātri, un lai izvairītos no nevēlamiem pēcnācējiem un atvieglotu sev dzīvi, būtu labi sterilizēt vai kastrēt kaķēnu līdz pirmajam dzīves gadam. Uzziniet vairāk par sterilizāciju un kastrāciju pie sava veterinārārsta.
  • Veselības pārbaude! Mēs iesakām veikt plānveida apskati pie veterinārārsta vismaz vienu reizi gadā. Kad kaķis izaugs, vēlams veikt ikgadējās asins analīzes, lai novērotu, vai rādītājos ar laiku rodas izmaiņas. Tādējādi jūs varēsiet savlaicīgi novērst veselības problēmas.

Šeit jūs atradīsiet visas preces kaķiem

.

Es gribu trusi vai grauzēju!

Rūpēties par dzīvniekiem ir liela atbildība, tas pats attiecas arī uz trušiem un grauzējiem. Obligāti iepazīstieties ar mazā mājdzīvnieciņa īpatnībām un vajadzībām pirms paņemiet to savās mājās.

Ir pieņemts uzskatīt, ka suņi un kaķi prasa daudz rūpju un uzmanības, un vienkāršāk ir paņemt mazo dzīvnieciņu, kas dzīvo būrī, piemēram, kāmi vai trusi. Šis uzskats ir maldīgs – pat vismazākajiem mājdzīvnieciņiem ir nepieciešamas rūpes un mīlestība.Turklāt, tā kā lielāko savas dzīves daļu tas pavadīs būrī, jums viņam ir jānodrošina komfortabla un interesanta vide, un jāapmierina visas viņa vajadzības.

Mazais mājdzīvnieks ir jātur drošā attālumā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Trušiem un grauzējiem ir jābūt iespējai pastāvīgi grauzt un noslīpēt zobus, jo viņu zobi aug visas dzīves garumā. Pārliecinieties, ka mājās ir koka nūjiņas un klucīši dzīvnieciņiem. Būris būtu jātīra vismaz 1-2 reizes nedēļā.

Mazie dzīvnieki bieži nodarbojas ar savām lietām paši pa sevi, bieži pa nakti un bieži tumsā.

Kur var atrast mazo draudziņu?

Trušus un grauzējus vienmēr ir labāk iegādāties pie labiem audzētājiem, kuri spēj izskaidrot dzīvnieka vajadzības, pareizi noteikt tā dzimumu un veselības stāvokli. Latvijā ir trušu, žurku, jūrascūciņu, degu un šinšillu audzētavas. Tāpat vajadzētu pievērst uzmanību patversmēm, nereti arī tur var atrast kādu mazo dzīvnieciņu. Sludinājumus par pārdošanu var atrast sociālajos tīklos, grauzējiem un trušiem veltītajās grupās.

Kas ir jāzina par jūsu mājdzīvnieka vaeselību?

  • Mikročips. Trušu un citu grauzēju čipošana Latvijā nav obligāta.
  • Mutes dobuma higiēna. Kā tika minēts iepriekš, grauzēju zobi aug visas dzīves garumā, tāpēc rūpīgi sekojiet līdzi to stāvoklim.
  • Vakcinācija. Trušus vakcinē reizi gadā, jo tie ir pakļauti ļoti bīstamās slimības riskam – miskomatozei. Diemžēl šī slimība ir bīstama mājdzīvniekiem, tāpēc jums reizi gadā obligāti jāvakcinē savs trusis.

Populārāko mājdzīvnieku apskats:

  • Trusis dzīvo 8-12 gadus. Kopumā truši ir komunikabli dzīvnieki. Viņiem patīk rotaļāties ar savas sugas pārstāvjiem. Reizēm, protams, truši var iekost. Viņiem ir jādzīvo drošā vidē, kur var brīvi pārvietoties un kas neizraisa stresu, jo truši ir diezgan bailīgi pēc savas dabas. Viņi var gulēt būrī, taču lielāko dienas daļu viņiem ir jāļauj brīvi skraidīt pa mājām. Atcerieties, trusim patīk grauzt vadiņus.
  • Jūrascūciņas dzīvo 4-8 gadus. Tās ir enerģiskas, draudzīgas un tīrīgas. Jūrascūciņas var dzīvot pāros, viņas ir draudzīgas, un var iekost tikai tad, ja stipri nobīstas.
  • Kāmji dzīvo 2-3 gadus. Daži kāmji ir ļoti draudzīgi, taču citi var apcelt viens otru, ja dzīvo pāros. Kāmis ir ļoti mazs, ašs un dzīvīgs dzīvnieks, tāpēc viņš būs piemērots mājdzīvnieks vecākiem bērniem.
  • Žurkas dzīvo 2-3,5 gadus. Viņas reti kož, un viņām patīk spēlēties ar savas sugas un dzimuma pārstāvjiem. Žurka ir gudrs, tīrīgs un lielisks mājdzīvnieks, kas ir piemērots gan bērniem, gan pieaugušajiem. Viņām var iemācīt dažādus trikus.
  • Šinšilla dzīvo 10-15 gadus. Tas ir aktīvs, draudzīgs un ļoti komunikabls dzīvnieks. Šinšillām patīk spēlēties ar savas sugas un dzimuma pārstāvjiem. Viņas ir aktīvas vakaros un nakts laikā. Šinšillām ir ļoti jutīga gremošanas sistēma, un daudz zaļumu, augļu un nepareiza barība izraisa gāzu veidošanos. Šinšillas reti kož, bet viņām var būt nepieciešamas vairākas nedēļas pirms viņas pierod pie jaunās mājvietas.
  • Sesks dzīvo 6-15 gadus. Seska enerģijai nav robežu, viņam patīk daudz spēlēties, slēpties stūros, caurulēs, skriet pakaļ bumbiņai. Seski var gulēt līdz 18 stundām diennaktī, līdz ar to viņi neprasa daudz uzmanības diennakts laikā. Sesks nav piemērots maziem bērniem, jo viņš var sagādāt traumas. Mājā ir jāievēro drošības pasākumi, jo sesks var apēst kādus priekšmetus vai izgrauzt caurumus pat paklājā.

Kas ir jāpārbauda un jāiegādājas pirms jaunā mājdzīvnieka ienākšanas mājās?

BARĪBA/PIEDERUMI Trusis Sesks Jūrascūciņa Šinšilla, degu Žurka Kāmis, pele
Salmi - - -
Barība (NB! Vēlama granulu barība)
Kārumi*
Košļājamās nūjiņas un klucīši(koka)
Rotaļlietas
Nagu knaibles* - - - -
Birste - - -
Transportēšanas būris
Krūšu siksnas - Tikai šinšillām - -
Šampūns un kondicionieris - - - - -
Zobu birste un pasta - - - - -

*Visiem grauzējiem un trušiem ir pieejami kārumi, taču tie nav obligāti.

** Žurkām, parasti, nav jāapgriež nagi. Pārējiem grauzējiem tas visbiežāk ir jādara.

BŪRIS UN TĀ PIEDERUMI Trusis Sesks Jūrascūciņa Šinšilla, degu Žurka Kāmis, pele
Keramiskie trauki
Dzeršanas trauki vai pudelīte
Paklājiņš
Guļvietas materiāls - -
Siens - - -
Mājiņa vai slēptuve
Tualete Jā, bet nav obligāti - - -
Smilšu vanna vai mazgāšanās smiltis* - - - - -
Tunelis
Skriešanas ritenis - - - -
Šūpuļtīkls - - -

BŪRIS – pirmā lieta, kura ir obligāti jānopērk. Būrim ir jābūt pietiekami lielam, lai grauzējs tajā varētu brīvai pārvietoties.

*Izņemot šinšillas un degu, smilšu vanna ir nepieciešama arī smilšu pelēm.

Šeit jūs atradīsiet visas preces sīkiem mājdzīvniekiem