Neiroloģija

Neiroloģija mājdzīvniekiemGadījumos, kad saimniekiem rodas bažas, ka viņa dzīvniekam ir novērojami neiroloģiskas dabas traucējumi (parasti uztveres un koordinācijas traucējumi), PetCity klīnikas mediķu komanda var piedāvāt kvalitatīvas un mūsdienīgas izmeklēšanas metodes, lai precīzi izvērtētu mīluļa veselības stāvokli, noteiktu problēmas cēloni un ieteiktu efektīvākos ārstniecības risinājumus.

Ne vienmēr kustību koordinācijas traucējumi ir neiroloģiskas izcelsmes – tā, piemēram, vidusauss iekaisums, hipotirioze, parazitozes, virozes u.c. Tāpēc diferenciāl-diagnostikas nolūkos ir nepieciešami dažādi papildus laboratoriskie izmeklējumi (asins hematoloģija, asins bioķīmiskie rādītāji, cerebrospinālā šķīduma izmeklējumi u.c.) Precīza un pilnīga neiroloģiskā izmeklēšana ir neiedomājama bez attēldiagnostikas, kā, piemēram, rentgenmiologrāfikie, MRI un ultraskaņas izmeklējumiem. Attēldiagnostika palīdz veterinārārstam veidot priekšstatu par makroskopiskām pārmaiņām dzīvnieka perifērajā un centrālajā nervu sistēmā.

 

Biežāk sastopamās neiroloģiskās saslimšanas:

  • Epilepsija ir viena no biežākajām neiroloģiskajām saslimšanām. 95% saslimšanas gadījumos ar epilepsiju to ir iespējams kontrolēt, laicīgi vēršoties pie veterinārārsta, regulāri lietojot medikamentus, tādējādi maksimāli samazinot epileptisko lēkmju skaitu.
  • Starpskriemeļu disku trūce – viens no biežākajiem parēžu un paralīžu iemesliem, kas mīlulim rada lielas sāpes un diskomfortu. Starpskriemeļu disku trūces diagnostikai nepieciešama ir ne tikai fiziska dzīvnieka izmeklēšana, bet arī attēldiagnostika lokalizācijas precīzai noskaidrošanai. Lokalizācijas precīza diagnostika ļauj pieņemt tālākus lēmumus par turpmāko ārstēšanu, tā, piemēram, viegla starpskriemeļu diska kompresija uz muguras smadzenēm ļauj uzsākt ārstēšanu ar tradicionālām metodēm (medikamentozi, ūdens terapija, fizioterapija u.c.), smagākos gadījumos ir jāveic ķirurģiskas manipulācijas, tādējādi spiediens uz muguras smadzenēm tiek noņemts, mehāniski izņemot bojāto starpskriemeļu disku.
  • Vestibulārās slimības – tipiskākās pazīmes ir: koordinācijas traucējumi (galvas noliekšanās uz kādu no pusēm, riņķveida kustības, ēstgribas zudums, vemšana u.c.). Liela daļa no vestibulārajām slimībā ir sekmīgi ārstējamas, un mīlulis ir spējīgs atgriezties iepriekšējā dzīves kvalitātē.
  • Pēkšņs nespēks – to var radīt daudzi nosacījumi, bet biežākie ir sirds un neiroloģiskie simptomi. Šādos gadījumos ir svarīga ātra un operatīva rīcība no mīluļlla saimnieka puses, dzīvnieku nogādājot klīnikā tālākai izmeklēšanai.