Kāpēc mīlulim nedrīkst dot ēdienu no svētku galda

Kāpēc mīlulim nedrīkst dot ēdienu no svētku galda

Ikviens ķepaiņa saimnieks pazīst šo mūžam izsalkušā mīlulīša skatienu, kad četrkājainais draugs pievienojas ģimenei pie svētku galda. Kaut gan mīluļa atrašanās vienā telpā ar cilvēkiem, kuri ēd, tam ļaunumu nenodarīs, tomēr mājdzīvnieku barošana pie galda var kaitēt gan to fiziskajai veselībai, gan emocionālajai labsajūtai. Plašāk stāsta PetCity veterinārārste Nora Dambrova.

Daudziem zināms, ka šokolāde suņiem ir kaitīga. Tomēr tā ir nevis vienkārši nevēlama suņa organismam, bet pat var būt nāvējoša. Pietiek vien ar nieka 20 gramiem šokolādes uz kilogramu suņa svara, lai tas ietu bojā. Īsi sakot, mazākajiem pūkaiņiem nāvējoša var būt pat pustāfelīte tumšās šokolādes. Tāpat jāatceras, ka smagas veselības problēmas var izraisīt arī citi produkti, kuros izmantota šokolāde vai kakao pulveris.

Tomēr šokolāde ne tuvu nav vienīgā lieta, kas, sunim apēdot, var kļūt par indi. Dzīvniekiem kaitīga ir arī virkne citu produktu, par ko mēs, iespējams, pat neiedomātos. Avokado, vīnogas, kofeīns un alkohols ir tikai neliela daļa no produktiem, kas pat mazās devās var izraisīt nopietnu kaitējumu dzīvnieka veselībai.

Varētu šķist, ka tas, ko ceļam svētku galdā - cepeši, karbonādes, dažādi dārzeņi - mīluļiem nav kaitīgi, tomēr izrādās, ka arī šis uzskats ir maldīgs. Ēdienu gatavošanai mēs izmantojam sāli un dažādas garšvielas, kas dzīvniekam ir kaitīgas.

"Apēdot vien četrus gramus sāls uz suņa dzīvsvaru, var sākties caureja, vemšana, muskuļu trīcēšana un drudzis. Gadījumos, kad apēsts pārāk daudz sāls, var pat iestāties nāve." 

Tas pats attiecas arī uz dažādiem skrimšļiem, ādām un citiem produktiem, ko paši neēdam - arī tajos gatavošanas laikā uzsūcas dzīvniekiem kaitīgais sāls. Nevajadzētu dot arī nekādas treknas lietas un neko ceptu vai sālītu. Pat kauli, kas paliek pāri gatavošanas procesā, suņiem var būt kaitīgi.

"Ir bīstami dot termiski apstrādātus kaulus, jo suņa kuņģis ir paredzēts, lai sagremotu svaigus kaulus, un tajā brīdī, kad sunim tiek doti termiski apstrādāti kauli, sunim tos ir ļoti grūti sagremot. Šie kauli savukārt var radīt aizcietējumus, kuru novēršanai var būt nepieciešama pat operācija."

Drošākais variants ir mīlulim nedot ēst to, ko esam gatavojuši sev. Tā vietā eksperte iesaka vai nu kaut ko speciāli pagatavot sunim, vai arī iegādāties tiem paredzētos našķus zooveikalā. Gatavojot sunim, ēdienu ieteicams pasniegt svaigu, tvaicētu vai vārītu, bet noteikti ne ceptu.

Ja dzīvniekam ir sagatavota kāda svētku maltīte vai iegādāti īpaši kārumi, tik un tā tos nevajag pasniegt pie galda.

"Barošana pie galda, protams, nav tas labākais, jo cilvēkiem bieži vien ir grūti noturēties pretī dzīvniekam - suns skatās ar savām lielajām, žēlīgajām acīm, smilkst, kaķis ņaud, un tā tālāk. Un tas atkal var novest pie situācijas, kad saimnieks neviļus iedos dzīvniekam kaut ko, kas tam nebūtu jāēd," sacīja eksperte.

"Arī dzīvniekam tas rada stresu, jo viņš redz, ka visi pārējie ēd, un viņam nekas netiek dots. Līdz ar to labākais veids, kā iedot sagatavotus kārumiņus, ir pasaukt prom no galda, likt izdarīt kaut kādu triku, piemēram, iedot ķepu vai apsēsties un tajā brīdī iedot gardumu, lai dzīvnieks nedomā, ka viņam tas tiek dots tieši no galda. Turklāt, dodot mīlulim ēdienu no galda, ar laiku ķepainim liksies, ka viņš arī pats drīkst ņemt ēdienu no galda."

Eksperte arī norāda, ka bieži vien ēdiens ir veids, kā cilvēks veido emocionālo saikni ar savu mīluli. Tomēr tas ne tuvu nav labākais veids, kā to izdarīt. Tā vietā, lai padotos "suņa acīm", viņa iesaka mājdzīvnieku īpašniekiem atrast veidu, kas sunim būs veselīgs un uzlabos arī emocionālo labsajūtu. 

"Sunim ir ļoti svarīgi, ja viņš var izdarīt to, ko saimnieks vēlas, un, ja tas tiks atalgots, gandarījums būs daudz lielāks nekā par našķi, kas iedots no galda," sacīja eksperte.

Saistītie raksti
  1. Suns un pašizolācija. Kā uzlabot mīluļa ikdienu, ja nevarat iziet pastaigā? Suns un pašizolācija. Kā uzlabot mīluļa ikdienu, ja nevarat iziet pastaigā?
  2. Mājās ar kaķi. Kā ārkārtas situācija ietekmē kaķu ikdienu un paradumus Mājās ar kaķi. Kā ārkārtas situācija ietekmē kaķu ikdienu un paradumus
  3. Pašizolācija nav šķērslis! Kā skolot suni mājas apstākļos? Pašizolācija nav šķērslis! Kā skolot suni mājas apstākļos?
  4. Ērces un blusas neievēro karantīnu. Kā efektīvi pasargāt mīluli no kaitēkļiem? Ērces un blusas neievēro karantīnu. Kā efektīvi pasargāt mīluli no kaitēkļiem?