Anestezioloģija

Anestezioloģija mājdzīvniekiemPetCity klīnikā pieejami trīs anestēziju veidi:

  • Inhalācijas – šobrīd visdrošākā pieejamā narkoze. Sākumā dzīvniekam injicē premedikāciju – nomierinošu, pretsāpju un antiholīnerģisku zāļu kombināciju – dzīvnieks kļūst miegains, bet pilnībā neazimieg, tad veic ievadnarkozi parasti intravenozi, pēc kuras dzīvnieks aizmieg pilnībā. Tad caur muti trahejā ievada speciālu plastmasas caurulīti traheotubusu, caur kuru operācijas laikā plaušās ieplūst narkozes gāzes un skābekļa maisījums. Ja nepieciešams narkozi padziļināt vai pārtraukt, to ātri var izdarīt – pārtrauc narkozes gāzes pievadīšanu un dzīvnieks ar katru izelpu izelpo daļu ieelpotās narkozes gāzes, tādēļ atmošanās notiek samērā ātri.
  • Lokālā – lieto nelielu ķirurģisku operāciju gadījumos (kārpas, neliela jaunveidojuma noņemšana, mazas brūces sašūšana). Parasti vispirms dzīvniekam ievada nomierinošas zāles (viegla sedācija), un tad ap operējamo vietu injicē lokālās anestēzijas līdzekli. Pēc pāris minūtēm jutība ir zudusi, un var veikt nepieciešamo manipulāciju.
  • Intramuskulārā – agrāk vienīgā narkoze, ko lietoja veterinārijā, bija muskulī vai vēnā ievadāmi līdzekļi, kas izraisīja samaņas un/vai sāpju izzušanu dzīvniekam operācijas laikā. Šis narkozes veids ir mazāk drošs, jo nav atgriezenisks. Ja dzīvniekam novēro neadekvātu reakciju, nav iespējams šo narkozi ātri izvadīt no organisma. Priekšrocība ir salīdzinoši lētā cena, jo nav nepieciešama speciāla aparatūra. Šobrīd ir pieejami līdzekļi, kas tiek ievadīti intravenozi pilienu veidā, un tiem ir lieliskas narkozes īpašības (nav kaitīgi, dzīvnieki labi guļ, ātri un viegli mostas), bet šie līdzekļi ir ļoti dārgi, tāpēc tos lieto salīdzinoši maz.