Ērces jau mostas – laiks parūpēties par aizsardzību!

01.03.2024

Ērces jau mostas – laiks parūpēties par aizsardzību!

Priecājoties par silto laiku un pavasarīgo saulīti, nedrīkst aizmirst, ka dabā mostas ne tikai skaistie tauriņi, bet arī nešpetnās ērces. Tās ir aktīvas un dodas savos iekarojumos jau tad, kad termometra stabiņš ārā rāda ap +3°C. Svarīgi atcerēties, ka ērces mums var pieķerties gan meža biezoknī, gan parkos, dārzos un pļavās, un apdraud tās ne vien mūs, bet arī mūsu četrkājainos draugus.

Ērču pārnēsātās slimības

Vienas ērces siekalas var saturēt pat vairāku slimību ierosinātājus. Biežākās ērču slimības Latvijā ir babezioze, anaplazmoze un borelioze jeb Laimas slimība. Babezioze Latvijā ir salīdzinoši jauna slimība, par kuru veterinārārsti runā tikai pēdējos 5–7 gadus. Tas ir vienšūnu parazīts, kas sunim var izraisīt ļoti nopietnas veselības problēmas, tostarp mazasinību, smagus aknu un nieru bojājumus, kā arī laicīgi nediagnosticēta un neārstēta pat dzīvnieka nāvi. Slimības pirmās pazīmes ir apetītes trūkums, vājums, bālas gļotādas un paaugstināta temperatūra. Tāpat var novērot tumšu, asiņainu urīnu, vemšanu, klibumu.

Anaplazmoze un borelioze ir retāk diagnosticējamas saslimšanas, bet tāpēc ne mazāk bīstamas. Klīniski tās var izpausties ar sanīkumu, drudzi, locītavu un muskuļu sāpēm. Ilgstoša saslimšana var novest līdz dzīvnieka nāvei. Biežāk par ērču bīstamību tiek runāts tieši suņu sakarā, bet arī kaķi slimo ar anaplazmozi un boreliozi.

Kaitēkļu pārnēsātās slimības var radīt veselības problēmas, kuru novēršana izmaksā krietni dārgāk, nekā profilakses pasākumi, tāpēc ir svarīgi nepieļaut ērču piesūkšanos nedz cilvēkiem, nedz dzīvniekiem.

Kā pasargāt savu mīluli?

Preventīvi sagatavoties pret ērcēm un kaitēkļiem var, un to visefektīvāk darīt, lietojot līdzekļus pret ektoparazītiem. Ir pieejami līdzekļi uz dabisku vielu bāzes, kuru pamatā visbiežāk ir ēteriskās eļļas. Dabas vielām piemīt repelenta darbība, un tas nozīmē, ka tās atbaida, bet nenogalina ektoparazītus. Tātad vidē parazīti var turpināt vairoties, kas agri vai vēlu noved pie invāzijas.

Otrs aizsarglīdzekļu veids ir medikamenti, kurus var iedalīt recepšu un bezrecepšu līdzekļos. Recepšu līdzekļus pēc konsultācijas var izrakstīt veterinārārsts vizītes laikā. Savukārt bezrecepšu līdzekļus iespējams iegādāties jebkurā veterinārajā aptiekā vai klīnikā, tomēr arī šajā gadījumā ieteicama profesionāla veterinārā konsultācija, lai izvēlētos mīluļa dzīvesveidam un dzīves apstākļiem piemērotāko.

Gan līdzekļi ar repelentu, gan medikamenti, kas pasargā mīluli no ērcēm un/vai blusām var būt dažādās formās, tostarp:

 • Siksnas,
 • Pilieni,
 • Tabletes,
 • Ultraskaņas ierīces (arī cilvēkiem),
 • Šampūni.

Būtiska kļūda, ko mēdz pieļaut dzīvnieku saimnieki – četrkājainā drauga mazgāšana ar dzīvniekiem paredzēto šampūnu vai repelentu šampūnu tad, kad jau ir novēroti parazīti. Kāpēc tā ir kļūda? Latvijas tirgū pieejamie šampūni ir ar repelentu darbību, kas attiecīgi nenodrošina parazītu, tostarp ērču, blusu un utu iznīcināšanu, kad dzīvnieks jau ar tiem saskāries. Turklāt higiēniskajiem šampūniem pat nav repelenta darbība, jo tie paredzēti citam nolūkam, nevis cīņai ar ektoparazītiem. Šādi rīkojoties, iespējams daļu no parazītiem “noslīcināt”, bet tas nav ilgtermiņa risinājums. Turklāt šādā veidā mēs dzīvniekam nomazgājam virsējo ādas tauku slānīti, kas nepieciešams, lai, dzīvniekam aplicējot pilienus, tie spētu iedarboties. Tāpēc, pat ja regulāri mazgājat savu mīluli vai esat pieļāvis šo kļūdu, nogaidiet vismaz 2 dienas, pirms aplicējat pilienus, lai šis tauku slānītis spētu atjaunoties.

 

Vēl viens būtisks ieteikums – svarīgi pretparazītu līdzekļus izvēlēties atbilstoši ne vien dzīvnieka sugai, bet arī tā svaram un vecumam. Piemēram, ir medikamenti, kas lietotajami suņiem, bet ir toksiski kaķiem. Savukārt precīzas devas svarīgas, lai sasniegtu terapeitisku, bet neizraisītu toksisku efektu. Tāpat jāinformē veterinārārsts vai veterinārais konsultants aptiekā, ja dzīvnieks ir vieglāks par vienu kilogramu vai jaunāks par 7 nedēļām.

 

Pretērču siksnas

Siksnas ir efektīvas ciņā pret ērcēm, blusām, utīm un parasti iedarbojas gan uz pieaugušiem, gan uz kāpura stadiju sasniegušiem parazītiem. Taču jāņem vērā, ka starp dažādiem ražotājiem tas var atšķirties.

Viens no siksnu lietošanas ieguvumiem ir ilgstoša aizsardzība – pat līdz 8 mēnešiem, kā arī iespēja izvēlēties dzīvnieka dzīvesveidam un apmatojuma biezumam atbilstošāko siksnu. Piemēram, dzīvniekiem ar biezu pavilnu labāk izmantot siksnas, kurām aktīvā viela ir pulverveidā uz siksnas. Savukārt dzīvniekiem, kas pakļauti biežai mazgāšanai vai kuriem patīk peldēties, – siksnas, kurās medikaments iestrādāts tās iekšējā matricā. Sunim ar biezu pavilnu, kam patīk peldēties un tiek izmantota siksna ar pulverveida medikamentu, siksna pirms peldes obligāti jānoņem.

Lietošana: dzīvniekam ap kaklu jānēsā visu laiku, izņemot konkrētas situācijas, kad siksnas tiek noņemtas, piemēram, peldoties.

Cik ilgi darbojas: atkarīgs no izmantotā medikamenta vai to kombinācijas. Ērcēm – no 2,5 līdz 8 mēnešiem, blusām – 4 līdz 8 mēneši. Svarīgi atcerēties, ka siksnas zaudē savu efektivitāti, ja tiek nepareizi lietotas.

Vai ir jākonsultējas ar ārstu? Ieteicams, bet var pietikt ar konsultāciju veterinārajā aptiekā.

Pretērču siksnas Apskatīt visus

Pilieni

Vēl viens veids, kā pasargāt savu mīluli no parazītiem, ir speciāli pilieni. To lielākais ieguvums ir tas, ka pilienus ir ērti aplicēt, viegli nomazgāt, un tos var izmantot mīlulim, ja baidāties, ka tas siksnu varētu ātri vien pazaudēt. Savukārt galvenais mīnuss ir salīdzinoši īsais darbības laiks, kā arī dažiem pilieniem var būt nepatīkams aromāts.

Lietošana: atkarībā no dzīvnieka lieluma. Ja tas ir mazs suns vai kaķis, tad pilieni jāpilina skausta apvidū, kur dzīvnieks nevar tos salaizīt. Lieliem suņiem (virs 25kg) noteikti nepieciešams devu dalīt vairākas vietās pa mugurkaulu, turklāt jebkurā gadījumā svarīgi pilienus aplicēt tieši uz ādas, nevis uzpilināt uz apmatojuma. 

Cik ilgi darbojas: atkarībā no izmantotā medikamenta – sākot no 2 nedēļām līdz pat mēnesim. Ja dzīvnieks tiek bieži mazgāts vai peldas, efektivitātes ilgums saīsinās.

Vai ir jākonsultējas ar ārstu? Ieteicams, jo ārstējošais veterinārārsts vislabāk zina jūsu dzīvnieka veselības stāvokli, lai izvēlētos atbilstošākos pilienus.

Pilieni Apskatīt visus

Tabletes

Tās ir recepšu līdzeklis, tāpēc nepieciešamības gadījumā tabletes nozīmēs dzīvnieka veterinārārsts, kā arī informēs par visiem riskiem un ieguvumiem.

Ultraskaņas ierīces

Ultraskaņas ierīces pamatā atbaida ērces, bet darbojas arī pret blusām. Tām nav aromāta, tās ir klusas, bez ķīmiskām vielām, drošas bērniem, un pieejamas gan lādējamas ar usb, gan vienreiz lietojamas. Šādām ierīcēm ir tikai repelenta darbība, un tās darbojās noteiktā rādiusā.

Lietošana: ultraskaņas ierīci nepieciešams piestiprināt pie dzīvnieka kakla siksnas.

Cik ilgi darbojas: vienreizlietojamām ierīcēm darbības ilgums ir līdz gadam, bet lādējamas ierīces iespējams ieslēgt un izslēgt, un tad darbības ilgums no vienas uzlādes atkarīgs no lietošanas biežuma.

Kādos gadījumos ierīce zaudē efektivitāti? Ja ierīce tiek mehāniski bojāta vai dzīvnieks ar to devies peldēties (izmērcēta).

Vai ir jākonsultējas ar ārstu? Nav nepieciešams.

Ultraskaņas ierīces Apskatīt visus

Aicinām ikvienu saimnieku savlaicīgi parūpēties par sava mīluļa drošību un veselību, un atcerēties, ka preventīvi novērst slimību ir daudz vieglāk, nekā cīnīties ar to!

 

Raksts tika sagatavots sadarbībā ar PetCity veterinārārstēm Regīnu Rapu un Endiju Maraku.

PetCity blogs:

 • Vai tavam četrkājainajam draugam ir bail no uguņošanas? Ieteikumi, kā palīdzēt mīlulim tikt galā ar stresu.

  Vai tavam četrkājainajam draugam ir bail no uguņošanas? Ieteikumi, kā palīdzēt mīlulim tikt galā ar stresu.

  Lasīt vairāk

 • Dzīvnieks nav rotaļlieta – dāvini atbildīgi!

  Dzīvnieks nav rotaļlieta – dāvini atbildīgi!

  Lasīt vairāk

 • Pārgājiens ar suni: Noderīgi padomi un ieteikumi saimniekiem

  Pārgājiens ar suni: Noderīgi padomi un ieteikumi saimniekiem

  Lasīt vairāk

 • 7 rudens biedi sunim: ieteikumi drošām pastaigām ārā

  7 rudens biedi sunim: ieteikumi drošām pastaigām ārā

  Lasīt vairāk

 • Mīluļu onkoloģiskās slimības: cēloņi un ārstēšanas iespējas

  Mīluļu onkoloģiskās slimības: cēloņi un ārstēšanas iespējas

  Lasīt vairāk

Apskatīt visas